MALÉ ŠKOLNÍ ARBORETUM A PŘÍRODNÍ UČEBNA

Květen a červen byly ve znamení budování našeho vlastního arboreta.

Byla to perná práce, ale výsledek stojí určitě za to. A jak to všechno probíhalo? Prvním krokem byla důkladná příprava terénu. Oddrnování, terénní úpravy, ohraničení arboreta a položení mulčovací fólie.

Pak přišlo na řadu losování a každý žák školy se se stal patronem „svého vlastního“ stromku. Vylosoval si jeden ze zakrslých jehličňanů, zasadil si ho a po celou dobu školní docházky se o něho bude také starat. (A protože naše stromečky se „dědí“, nezůstanou bez péče ani po odchodu svého patrona na druhý stupeň. Místo něho nastoupí nový prvňáček J)

Poté už zbývalo jen dosadit několik travin, netřesků a okrasných rostlin, arboretum zakůrovat, rozmístit kameny a samorosty a bylo hotovo. Moc nás to bavilo a okrasná část našeho arboreta je vážně krásná. Na jaře příštího roku nás pak čeká ještě dobudování druhé části.

Fotografie z celé akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Vedle dřevin a potřebného nářadí pro tvorbu arboreta byly zakoupeny také dva sety venkovního sedacího nabídku, které jsme si sami sestavili, natřeli a teď už se můžeme těšit na občasnou výuku pod širým nebem.

A proč právě arboretum? Primárním cílem je poznávání základních druhů dřevin a jejich pěstování. Zábavnou formou umožní našim dětem poznání, že každý z druhů má celou řadu kultivarů s odlišnou výškou, vzhledem i nároky na stanoviště. Žáci získají poznatky a praktické zkušenosti s výsadbou a péčí o dřeviny, ochranou dřevin před okusem zvířat a mrazem v zimním období a budou moci průběžně sledovat fungování celého ekosytému arboreta. Díky vlastnímu zapojení při péči o arboretum pak mohou rozvíjet široké spektrum manuálních dovedností.

Projekt je financován z grantu Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.